INSTAGRAM

Ulusun kaderini böyle bir hükümete bırakmak, yıkılmaya mâhkum olmaktır

Gazi Mustafa Kemal Atatürk

OKUDUĞUM KİTAP

TWİTLERİM

DİNLEDİKLERİM

Kaybedenler Kulübü (Radyo ve Film)

Kaybedenler kulübü filmini hepimiz biliyoruzdur. 2010 yılı yapımı ve başrollerinde ahu türkpençe, nejat işler ve yiğit özşener olan film. bu filmin hakkında söylenecek çok fazla söz yok bence doğru bir kadro ile doğru bir yapım yapıldı ve güzel izlenim oranları ile birlikte güzel hasılat elde edildi diye düşünüyorum. Oyuncuların performaslarını burada profesyonel bir eleştirmen gibi değerlendirmiyeceğim ama bir izleyici gözünden hepsinin performansı gerçekten harikadır ama belki ahu türkpençe yerine başka bir bayan oyuncu seçilebilirmiydi diye de aklımın ucunda kalıyor. Film hakkında biraz daha detay verecek olursak ;

Kaybedenler Kulübü, 2010 yapımı komedi-dram türündeki Türk sinema filmidir. Tolga Örnek tarafından çekildi ve senaryosu Mehmet Ada Öztekin ile Tolga Örnek tarafından yazıldı. Türkiye'de 25 Mart 2011 tarihinde 137 kopya ile gösterime giren filmin protagonistleri Kaan rolündeki Nejat İşler, Mete rolündeki Yiğit Özşener ve Zeynep rolündeki Ahu Türkpençe'dir. Film, 1996-2001 yılları arasında Kent FM'de yayınlanan Kaybedenler Kulübü adlı radyo programına dayanmaktadır.

Filmde, Kaybedenler Kulübü adındaki radyo programı ve o radyo programını sunan DJ'ler Kaan ile Mete'nin hayatları anlatılmaktadır. Gösterime girdiği ilk üç gün içinde 65.780 kişi tarafından seyredilerek 666.091 TL hasılat elde etti. Ayrıca film gösterime girmeden önce, yapımın öncesinden sonrasına kadar film hakkında her şeyi anlatan Kaybedenler Kulübü - Filmin Öyküsü adlı bir kitap yayımlandı. Eleştirmenlerden olumlu yorumların yanı sıra; açtığı hikâyeleri sonlandırmamak, dönemin politik atmosferini göz ardı etmek, zaman algısına sahip olmamak gibi yönlerden olumsuz eleştiriler aldı. Ayrıca sinemada erkek egemen bakışı eleştirmek ve cinsiyetçiliğe dikkat çekmek için dağıtılan Altın Bamya Ödülleri'nde Altın Bamya ile İzleyici Bamyası ödüllerini kazandı.

Kaan (Nejat İşler), William Blake'in eserleri ve Roland Barthes'ın Camera Lucida'sı gibi "kimsenin okumadığı" kitaplar basan Altıkırkbeş Yayınları'nın sahibidir. Mete (Yiğit Özşener) ise Kadıköy'de bir bar sahibi ve plak ile efemera koleksiyoneridir. 1990'lı yılların ortalarında Kent FM adlı bir radyo istasyonunda Kaybedenler Kulübü adlı bir programa başlar ve bu programı sanki bir yerde oturmuş konuşuyorlarmış ve kimsenin bundan haberi yokmuş gibi sunarlar. Kadınlar, edebiyat ve Kadıköy sokaklarının da dahil olduğu pek çok konudan bahsedilen Kaybedenler Kulübü, başta kimsenin dikkatini çekmez. Öte yandan, Mete ile Kaan, kendilerinin deyimiyle "yalnızlıklarını gidermek" için her gün başka kadınlarla birlikte olur.

Program, gittikçe daha çok kişi tarafından dinlenir hale gelmektedir. Kaan, bir barda Zeynep (Ahu Türkpençe) ile tanışır. Yakınlaşmaya başlar ve birlikte olurlar. Zeynep, İstanbul'da ablasıyla yaşayan bir mimardır. Kaan'ın radyo programındaki üslubundan iş hayatına kadar onu eleştirmeye başlar ve Kaan ile ayrılır. Radyo programı ise içeriğinden dolayı RTÜK'ten sürekli uyarı alır ve Kent FM'in sahibi Aslı (İdil Fırat), ikiliye programlarının iyi gittiğini fakat bu gidişle radyonun kapanmasına sebep olacaklarını, kendilerine telif ödeyerek içeriği uygun hale getirmelerini ister. İkili, radyodan ücret almayarak sadece bira, yol parası gibi ihtiyaçlarının karşılanmasını ister. Program, zamanla dinlenme oranlarında en çok dinlenen radyo programı listesinde bir numaraya yükselir. Zeynep'ten ayrılan Kaan ile Mete, artık kendi işlerine ağırlık vermek ister ve radyo programını sonlandırırlar.


Şuan ki yazdığım yazımın amacı burada filmi anlatmak değil. Asıl deyinmek istediğim konu bu "Kaybedenler Kulübü" programının şuan da hala bir web sitesi üzerinden yayın yapıyor olduğudur. Saygıdeğer RTÜK normal bir radyo üzerinden yayın yapmayı engellediği (programı uygun bulmadığı) için bir web sitesi üzerinden yayın sağlıyorlar. Programın baş karakterleri Mete Avunduk ile Kaan Çaydamlı , istanbul kadıköy merkez stüdyolarından yayın hayatına halen devam etmekedir. Bir dinleyicisi olarak sohbetleri olsun, işlediği konular olsun, yayına katılan dinleciler ile konuşmaları olsun herşey dört dörtlük. Bir radyo programı nasıl yapılır sorusunu çok doğru bir şekilde gerçekleştiriyorlar. gayretleri ve çabalarından dolayı onları burada kutluyorum.

Bu arada yayınları hakkında kısa bilgilendirme yapmak istiyorum.
Kaybedenler kulübü
Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri akşam 23'de başlayıp gece 1'e kadar sürmektedir. programa bağlanıp sohbet edebilirsiniz.
  • 24 Ağustos 2013 12:48
  • İzlediklerim
  • 19966 kez okundu
  • 1 tane yorum yapıldı

1 Yorum[s]

Enes Aktaş - 1 yıl önce
Kaybedenler klubü..Hayatımda izlediğim en iyi türk filmi.

Yorumunuzu Alalım..