INSTAGRAM

#istanbul #eminonu #vacation #ferry #sehrin #guzelligi #bilecik Hep birlikte daima en iyiye !! 👏👏👏 😂#atParti #leylailemecnun #secim #oy Hey dude ! You know that we are the best ! #summer #sunglasses Hep soylerlerdi de inanmazdim @kadikoybelediye valla çalışıyormus 👏👏😁 Çaykovski zamani #çaykovski #canli #muzik Enfess galibiyet #eskisehir #anadoluEfes #basketbol #music  #profil #picture #retrica #walkingOntheRoad #clouds #weather #windy #photo

Cesaret insanı zafere , kararsızlık tehlikeye , korkaklık ise ölüme götürür.

Yavuz Sultan Selim

OKUDUĞUM KİTAP

Haritanın Yırtılan Yeri

TWİTLERİM

DİNLEDİKLERİM

Bumerang - Yazarkafe

Samsung Galaxy S4 Mini Sarj Sorunu

Samsung Galaxy S4 Mini Sarj Sorunu
Arkadaşlar bir kaç hafta önce Samsung Galaxy S4 Mini telefon aldım. Kullanımı ve özellikleri gerçekten güzel ergonomik tasarımı ile birlikte cihaz tasarımı harika denilebilecek düzeydi diyebilirim. Telefonun siyah, mavi ve beyaz modeli var sanırım. Ben beyaz modelini tercih ettim elinize aldığınızda bir şıklığı var. Aklınızda böyle bir şey varsa tercihinizi beyazdan yana kullanmanızı öneririm. Telefonun özelliklerine gelicek olursak ;

Cihazın kamerası ben burdayım diyor. Fotoğraflardaki canlılık ve renkler çok iyi denebilir. Cihazın arka kamerası 8 MP, ön kamerası 1.9 MP'e sahip. genelde telefonların ön kameraları vga oluyor fakat samsung bunda biraz artışa gidip 1.9 MP koymuş bu da görüntülü konuşmayı etki ediyor yoksa ön kamerayı kim ne için kullanıcak :D

Örnek bir çekim (İstanbul Eminönü) :diğer bir güzelliği ise 1.5 GB ram'e sahip olması. Benimde tercih sebeplerimin başında geliyor. Bundan önce S3 Mini vardı ve onun ram'i 1 GB dı ve zaten arka planda çalışan programlar 700 mb kaplıyordu. Herhangi bir program çalıştığı zaman hafif kasılma oluyordu. S4 mini de bu durumu görmeniz zor çünkü genelde telefona çok fazla program/oyun kurulmadığı zaman ram'in en fazla 850-900 MB'ını harcıyor. Stabil olarak kullanıldığında ise 500-600 mb ram kullanılıyor. Bu da cihazın kullanımını çok rahatlaştırıp, akışı hızlandırıyor.

Tabi bunun yanında çift çekirdekli oluşu ve işlemcisinin 1.7 GHZ oluşuda ayrı bir tercih seçeneği oluyor. :)

Gelelim asıl konumuza S3 mini telefonumda batarya 1500 mAh di. S4 mini telefonun bataryası ise 1900 mAh. Düz mantıkla kıyaslama yapacak olursak, S4 Mini'nin bataryası daha geç bitmesi gerekiyor diye düşünebilirsiniz ama öyle olmadı :)
S4 mini telefonu aldığım gün bataryası lion pil olduğu için %50'si doluydu. Bende bu %50 yi bitirip sonra sarja takayım dedim. Güncellemeler, uygulamalar derken sarjını bitirdim ve sarja taktım. %100 oluncaya kadar sarjı doldurdum ve çıkarıp normal kullanmaya başladım. tekrar bitince %100 doluncaya kadar beklettim ve tekrar çıkardım kullandım. Bu işlemi bir kaç gün tekrar ettim ama bataryaya hiç faydası olmadı :)
Gece yattığım zaman telefonun sarjı %100 iken sabah kalktığımda % 70-80 lerde oluyor. 6-7 saatte cihaz boştayken %20 gider mi hiç ? arka planda çalışan programları kapattım, gereksiz programları devre dışı bıraktım, ekran parlaklığını otomatiğe aldım ve bir kaç ayarınıda devre dışı bıraktım. bir kaç gün de böyle kullanmaya başladım fakat yine hiç bir değişim olmadı.

Keşke diyorum biraz eski kafalı olarak düşünseydim de telefonu ilk aldığımda telefonu kapalı iken 8-12 saat sarjda bekletseydim. lion batarya olduğu için bir faydası yok diyorlar ama belli de olmuyor. Yapsaydım bir farkı olurmuydu bilmiyorum ama içimde kaldı diyebilirim :D bakalım bir kaç hafta daha kullanayım düzelmezse telefonu aldığım yere gidip sorunu söyliyecem çünkü yaşadığım olay gerçekten normal değil. internetten araştırdığım kadarıyla bir kullanıcının telefonun bataryasında kısa devre olmuş o yüzden çok bitiyormuş belki benim telefonumda da vardır. günler geçtikçe bataryanın oturma ihtimalide var. bekleyip görücez :)

13 Ocak 2014 - 09:50 Güncelleme:
bataryamda herhangi bir değişme olmadı fakat alttaki yorumlarda @Ömer Kılıç'ın bir çözüm önerisi vardı onu tam olarak uyguladıktan sonra gece bırakıp sabah kalktığımda en fazla %4 azaldığını gördüm. İşe yaradığını söyeleyebilirim ama bunu her zaman mı yapmak gerekiyor yoksa belli bir zamanlarda mı yapmak gerekiyor onu tam çözemedim. En azından cihaz boşta kaldığı zaman çok az harcama yapıyor :)

@Ömer Kılıç'ın Çözüm Önerisi:
ÇÖZÜM ; S4 mini. Aynı sorun bende de var. Şöyle bir çözüm ürettim kendimce. Telefonu şarja takıyorum %100 oluyor. Çıkartıyorum, o anda direk tekrar takıyorum sonra yine şarj dolu imgesi çıkana kadar duruyor, imge çıkınca tekrar şarjı çıkartıp takıyorum, bu işlemi 5-6 kere deniyorum. Bunu yaptığımda saat 22.00'da telefonu bıraktım, saat 07.00 da da baktığımda %96 idi. yani o zaman aralığında sadece %4 sarjı gitmişti. şaşırdım ama sonuç olarak bi çözümdür. Benim düşüncem ''şarj dolu'' imgesinin telefonun şarjının tam dolmadan ekrana gelmesi ve telefonun imge çıkınca şarj olmayı bırakmasından olabilir. Tek düşüncem bu, dediğim gibi bir deneyin ve sonucu mutlaka yazın buraya.

9 Şubat 2014 - 16:00 Güncelleme:
@destina16'nın söylemiş olduğu yöntemi denemedim şahsen ama gerçekten yararlı olabileceğe benziyor. deneyen olursa yazarlarsa sevinirim :)

@destine16'nın çözüm önerisi:

Samsung S4 mini aldım ilk aldığım gün %50 şarjı vardı ve bütün gün oynadım şarjı bitince şarja taktım 20 dk da %100 şarjı doldu çıkardım 10 dk da %50 ye düştü hemen telaşla bütün siteleri araştırmaya başladım ve şarj sorunlarını görünce beynimden vurulmuşa döndüm ama bir çok sitede araştırdığım uygulamaları gerçekleştirdim arka planda çalışan uygulamaları lazım olmayanları devredışı bıraktım bunlar telefonla birlikte gelen sürümler otomatik güncellemeleri devre dışı bıraktım ekran ışığını kıstım ve burda yapılan uygulamayı yaptım 16 saatte şarjda tuttum şuanda şarjımı doldurduğumda ve sürekli oynadığım halde 2 ila 2,5 gün gidiyor :))) çoook memnunum Samsung S4 mini şiddetle tavsiye ediyorum ön kamerasıyla şebeke üzerinden görüntülü görüşme yapmakta çok net ön kamerası 1.9 mp olmasına rağmen ön kameradan yapılan çekimlerde arka kamera kadar net :))