Türkiye, Gerçekten Türkiyenin mi?

INSTAGRAM

Iste Eskisehir'in guzelligi ❤️🇹🇷🇹🇷 #milliteyze #millitakim #taraftar #zafer#tbtI am so so so happy with her ❤️ 😇 #myangel #bucketlist #onestepdone  #cesme #marinaAdam gibi adamlar 😎 #kardesler #australian #brothersHer daim beraber olmayi kafaya koyduk bi kere 😎😎 #myangel #istanbul #galatakulesi #bucketlist #conquerConquer #istanbul - #kizkulesi with #myangel #bucketlistTakim gibi takim be #muhendislik #next#eskisehir #tbtYildonumunu de kutladik.. ☺ #365gun #mutluyuz (Bucket listden bir madde de gitti kaldi #99 )

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra,
kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz.

-Mustafa Kemal Atatürk

SPOTİFY LİSTE '17

YAZAR KAFE

Bumerang - Yazarkafe

Türkiye, Gerçekten Türkiyenin mi?

Türkiye, Gerçekten Türkiyenin mi?
Başlığı ilk okuduğunuzda biraz ilginç gelebilir ama gerçekten bu sorunun cevabı Türkiye için, Türk insanı için çok büyük bir önem arz ediyor diye düşünüyorum. Geçmişimize baktığımız zaman büyük bir tarih yattığını herkes görebilir. Viyana kapılarına kadar giden, doğuda hazar denizine, batıda Arabistan’a kadar geniş bir coğrafyamız var iken şu anki Türkiye Cumhuriyeti coğrafyasına kadar gerilemek zorunda bırakıldık. Fakat bizim insanımız, Çanakkale savaşının, Kurtuluş Savaşının ve daha sonrasında yaşanan diplomasi savaşlarının nasıl üstesinden geldiğimizi biliyordur.

Bütün bunları anlatmamın sebebi böyle bir geçmişimiz varken böyle badireler atlatmış bir millet olarak şuan ki durumumuz böyle olmamalı. Daha iyi seviyelerde daha az olayların olduğu daha fazla halkın söz sahibi olduğu bir Türkiye’yi düşünmek o kadar zor olmamalı.

Bütün bunların ışığında günümüze gelirsek, sanayide de, eğitimde de, ekonomide de, tarımda da maalesef belli bir noktada değiliz. Belki tarımsal olarak 4 mevsim yaşanmasından dolayı ürün çeşitliliğimiz var fakat sadece bize yettiğini söyleyebilirim.

Eğitime bakıyorum bu yılki SBS sınavının puan hesaplaması iptal edildi, tekrardan yeni puan hesaplaması isteniyor daha sonra Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı çıkıp dershaneleri kapatıyoruz diyor ona göre de üniversiteye giriş sınavını yeniden yapılandıracağız diyor. Zaten YGS, LYS, ÖSS, LGS, OKS, SBS vs. bunları buraya uzunca yazıyorsam zaten eğitimde gerçekten bir yerlere gelememişiz demektir. Dünyadaki en iyi üniversite sıralamasına baktığımızda sadece 2 tane üniversitemiz sıralamaya giriyor. Herkesin yüksek lisans ve doktorayı yurtdışında yapmak istemesinin sebebi de bu oluyor. Peki, sanayi ve ekonomi?

Şöyle bir bilgi de vereyim Türkiye Cumhuriyeti boyunca (1923 – Günümüze kadar) dış ticaretimiz hiçbir zaman pozitif değer almamıştır. Her zaman negatif sonuç vermiştir yani ithalatımız ihracatımızdan fazladır. Bu zaten her şeyi açıklıyor sanırım. Evlerimizde kullandığımız hangi ürün gerçekten Türk Malı? Mobilyalar hariç hiç biri. Evet, içimizde iyiyiz, Evet kendi kendimize yetiyoruz, her ihtiyacımızı kendimiz yapabilecek gücümüz var fakat neden bütün varlığımızı yabancılara açıyoruz? Diyeceksiniz ki başka nereden gelir elde edeceğiz o zaman size derim ki 3 tarafımız denizle kaplı. Kendi kıta sahanlığımızdaki suyu arıtılmış olarak su ihtiyacı olan ülkelere boru hattı ile ihraç edebiliriz. Boru hattı güvenliğini de üstlenirsen bir gelir daha almış olursun. Bu çok küçük bir örnek. Bunun sonucunda, elimizdeki imkânları yeterince kullanamadığımızı anlıyoruz.

Peki, neden Türk Liramız kendi öz para değerimiz diğer ülkelerin para değerlerinden değersiz? Bakıyoruz, Türk liramız Amerikan doları karşısında 2TL’nin altına düşmedi, Euro karşısında da zaten kendimi bildim bileli 2.5TL’nin altına düşmedi. Borsamız yeni yeni toparlandı. Dünyadaki en pahalı benzini belki de biz kullanıyoruz. ÖTV diye vergi çıkarttılar. Normal alınan vergileri iki katına çıkarttılar. Vasıfsız işçi olarak çalışanların asgari ücretinin neden yetmediği belli. Asgari ücret açısından bakarsak, Brüt fiyattan kesilen kesintiler: SGK Primi %14, İşsizlik sigorta fonu %1, Gelir vergisi %15, Asgari geçim indirimi 80TL, Damga vergisi %07.59. Bütün bunların toplamı: 225 TL. Net ödenen ücret ise 846 TL. Neden bu kadar fazla kesiliyor diye sorgulamamız gerekiyor çünkü gerçekten gerekiyor ama birazda halkı düşünerek yapılmalı bu kesintiler. Yani bu ekonomik veriler ile rahatlıkla hem ekonomimizin hem de sanayimizin yeterince iyi olmadığını görebiliyoruz.

Başa dönersek, gerçekten bu Türkiye sadece bizim olabilir başkasının değil. Her şeyimizi başkalarına açmadığımız günleri inşallah en yakın zamanlarda görürüz. Bütün istek ve arzum budur.

Hadi sağlıcakla kalın :)

Yorumunuzu Alalım..